Gmina Subkowy

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami

 

Czy ze szklanych i plastikowych opakowań należy usuwać etykiety?

Nie.

Zgodnie z wymaganiami Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie, gdzie trafiać będą odpady z terenu gminy Subkowy, mieszkańcy nie mają obowiązku zdzierania naklejek i etykiet z opakowań szklanych oraz plastikowych. Jedynak pamiętaj zawsze aby od szklanych opakowań oddzielić nakrętki lub kapsle.

Czy folia po maśle powinna trafić do worka z PLASTIKIEM?

Nie.

Folia, którą opakowane są masła oraz margaryny, nie nadaje się do segregacji i winna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Czy butelki po oleju nadają się do segregacji?

Nie.

Wszelkie butelki i pojemniki po olejach (spożywczych, chłodniczych, silnikowych) nie nadają się do segregacji. Tego typu odpady winny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Czy opakowania po mleku nadają się do segregacji?

Nie.

Opakowania po produktach mlecznych nie nadają się do segregacji i winny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Z uwagi na szybką fermentację produktów mlecznych ich składowanie w workach opróżnianych raz w miesiącu, mogło by sprzyjać rozwojowi bakterii lub nieprzyjemnych zapachów.

Czy butelki i słoiki trzeba myć?

Wszelkie odpady segregowane tj.: plastik i szkło, nie powinny zawierać pozostałości po jedzeniu czy napojach.

Resztki spożywcze przyciągają owady i są pożywką dla bakterii. Pozbycie się resztek spożywczych polega głównie na opróżnieniu zawartości oraz opłukaniu wnętrza. Butelki i słoiki opłukać można w wodzie deszczowej, pozostałej po myciu naczyń lub w inny sposób nie powodując dodatkowego poboru wody. Opróżnienie wnętrza nie polega na dokładnym szorowaniu wnętrza lecz tylko na opłukaniu.

Gdzie trafić mają kartony po sokach ( typu„tetrapak”)?

Opakowania po sokach typu „tetrapak” po zgnieceniu trafić powinny do żółtego worka – plastik.

Gdzie wrzucać popiół?

Popiół na chwilę obecną trafiać powinien do pojemnika na odpady zmieszane. Pamiętaj aby popiół nie był gorący!

Gdzie wrzucać środki higieniczne i pampersy?

Tego typu odpady zbierać należy w pojemnikach na odpady zmieszane.

Co w przypadku kiedy nie mieszczę się w pojemnik na odpady zmieszane?

W ramach przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy Subkowy, Wykonawca zobowiązany jest również do odbioru odpadów z pojemników prywatnych lub zabierania worków znajdujących się przy pojemnikach.

Czy trzeba zgniatać plastikowe butelki?

Tak.

To kluczowa zasada jeżeli chodzi o segregację butelek plastikowych, typu PET. Pamiętaj żeby zawsze przed wyrzuceniem zgnieść butelkę i najlepiej zakręcić ją ponownie. Zakręcenie butelki zapobiega przed jej ponownym odkształceniem. Opakowania PET stanowią ok. 7 % masy wszystkich śmieci, ale nie zgniecione zajmują dużo miejsca bo ponad 30 % wszystkich odpadów.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-18
Data publikacji:2015-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7987