Gmina Subkowy - portal informacyjny subkowy.pl

Aktualności

Artykuły

  • W Gminie Subkowy stawiamy na świadomość i wspólne działanie. To od nas zależy, jakie środowisko zostawimy kolejnym pokoleniom

    Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują przepisy, które wprowadzają obowiązek selektywnej zbiórki zużytych tekstyliów, w tym odzieży. Tego typu rzeczy nie mogą być już wyrzucane do czarnego pojemnika, czyli do odpadów zmieszanych, powinny być segregowane osobno i oddawane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Należy jednak pamiętać, że do PSZOK-u oddajemy tekstylia i ubrania zużyte, czyli takie które nie nadają się do noszenia i dalszego wykorzystania, ponieważ stanowią one odpad tekstylny. Ubrania w dobrym stanie lepiej przekazać jakiejś organizacji charytatywnej.

    Punkt PSZOK działa i przyjmuje odpady tekstylne bezpłatnie od mieszkańców.

    Wiesz, że aż 85% niepotrzebnych ubrań trafia do śmieci zamiast zyskać drugie życie?
    Czas to zmienić! W naszej gminie również możemy działać na rzecz lepszej przyszłości – zaczynając od... SZAFY!

    Segregacja ubrań to pierwszy krok by być bardziej eko.

    Oddaj nie wyrzucaj! - Twoja koszulka znudziła ci się po jednym sezonie, ale jej stan jest dobry? Spakuj ją i zanieś do lokalnego punktu zbiórki odzieży używanej. Ubranie którego ty nie nosisz może dostać drugie życie.

    • Recykling tekstyliów - Coraz więcej marek odzieżowych (Sieć sklepów LPP (Reserved, Cropp, Mohito, House, Sinsay, jak również H&M) prowadzi programy recyklingowe – ubrania możesz oddać do pojemników dostępnych w punktach sprzedaży, zostaną przetworzone na nowe materiały.  Skorzystaj również z paczkomatu z usługi EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa firmy InPost, dzięki której możesz nadać przedmioty do Fundacji Odzyskaj Środowisko.
    • DIY – kreatywnie z odzysku - Masz stare jeansy? Możesz zrobić z nich torbę. Koszulka z plamą? Można przerobić na woreczki na zakupy. Dzięki temu ograniczasz ilości odpadów, ale również stworzysz unikatowe rzeczy.
    • Wybieraj odpowiedzialnie – kupuj mniej, lepiej i z myślą o środowisku
    • Oszczędzaj, ale i sprzedawaj ! - Ubrania z drugiej ręki są tańsze, a coraz częściej również modne i jakościowe

     

    Czytaj Więcej o: W Gminie Subkowy stawiamy na świadomość i wspólne działanie. To od nas zależy, jakie środowisko zostawimy kolejnym pokoleniom
  • Segregacja śmieci - kluczowy element dbania o środowisko

    Segregacja śmieci polega na oddzielaniu rożnych rodzajów odpadów, dzięki czemu można je przetwarzać i ponownie wykorzystywać.

    Dlaczego warto segregować śmieci ?

    • Chronimy środowisko – odpady trafiające na wysypiska zanieczyszczają glebę, wodę
      i powietrze. Segregacja pozwala ograniczyć ich ilość i chronić przyrodę,
    • Oszczędzamy surowce naturalne – oddzielone surowce można ponownie przetworzyć, recykling pozwala wykorzystać np. papier, szkło, plastik, metal i wykorzystać do produkcji nowych rzeczy – zamiast sięgać po nowe zasoby naturalne,
    • Oszczędzamy energię i wodę – produkcja z materiałów z recyklingu pozwala zużywać mniej energii i wody niż przy produkcji „od zera”,
    • Zmniejszamy emisję CO2 – recykling i mniejsza produkcja nowych surowców ograniczają emisję gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu,
    • Dajemy dobry przykład – uczymy dzieci, że warto być odpowiedzialnym i troszczyć się
      o wspólne dobro.

     

    Zachęcamy do pobrania aplikacji EcoHarmonogram. 

    Aplikacja jest darmowa dostępna na smartfony z systemem Android/iOS/WindowsPhone. 

    Czytaj Więcej o: Segregacja śmieci - kluczowy element dbania o środowisko