Dożynki Gminne

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 września 2019

7 września 2019 roku odbyło się w gminie Subkowy święto plonów i rolników, zwane Dożynkami. Gospodarzami tegorocznych Dożynek było sołectwo Narkowy zaś starostami państwo Danuta i Zbigniew Piotrowscy. Święto plonów rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, której przewodniczył ks. Feliks Kamecki proboszcz parafii Subkowy. Homilię wygłosił ks. wikary Łukasz Pałubicki. Po mszy nastąpił przemarsz uczestników Dożynek na plac, gdzie miał miejsce Jarmark Dożynkowy. Przemarsz uświetniła obecność Kaszubsko - Kociewskiej Orkiestry Dętej Torpeda. Na placu uroczystego otwarcia tegorocznych Dożynek dokonał Wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło, po czym wszyscy uczestnicy tradycyjnie podzielili się chlebem dożynkowym. Obecny sołtys wsi Narkowy podziękował byłej sołtys Elżbiecie Cieplińskiej za długoletnią pracę na rzecz mieszkańców Narków.

W części oficjalnej ogłoszono także wyniki konkursu Piękna Wieś Pomorska, w którym:

w kategorii zagroda rolnicza:

I miejsce – Danuta i Zbigniew Piotrowscy - Narkowy

w kategorii zagroda nierolnicza:

I miejsce – Sabina i Andrzej Piotrowscy – Narkowy

II miejsce – Bożena i Ludwik Stangenberg – Subkowy

- Anna i Piotr Nagórscy- Subkowy

III miejsce Aneta i Michał Zaręba – Narkowy

Wyróżnienie :

Beata i Leszek Lamek – Subkowy

Stanisław Justka – Narkowy

w kategorii wieś:

II miejsce wieś Subkowy

III miejsce wieś Mała Słońca i wieś Narkowy

Kolejnym punktem spotkania były występy artystyczne, podczas których usłyszeliśmy Zespół Regionalny Kociewskie Subkowiaki, koncert Kaszubsko - Kociewskiej Orkiestry Dętej Torpeda, oraz koncert Zespołu Event Orchestra. Gwiazdą wieczoru był zespół B.R.O., który przyciągnął liczną rzeszę fanów.

W tym roku niestety pogoda nie dopisała, w związku z czym nie można było skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji np. dmuchanych zamków. Pomimo to biesiada dożynkowa trwała do północy. Na placu dożynkowym znalazły się stanowiska z animacjami dla dzieci i młodzieży. Były to mobilny plac zabaw, malowanie twarzy, balonowe zoo, pokaz garncarski wraz z samodzielnym wyrobem przedmiotów użytkowych, stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie uczestnicy wykonywali zakładki do książek.

Podczas Dożynek skosztować można było tradycyjnej grochówki, chleba ze smalcem i ogórkiem, kiełbaski z grilla, a także domowych wypieków w tym również tortu dożynkowego, o które zadbały wszystkie sołectwa gminy Subkowy.

W trakcie wydarzenia wolontariusze Stowarzyszenia „Pomoc za Jeden Uśmiech” przeprowadzili zbiórkę publiczną na renowację starego cmentarza ewangelickiego w Subkowach, podczas której zebrano kwotę 1072,34 zł. za co serdecznie dziękujemy.

Mimo niesprzyjającej aury, w tegorocznym Jarmarku Dożynkowym udział wzięło ponad 300 osób.

Zdjęcia w galerii Domu Kultury tutaj

Zdjęcia nagrodzonych posesji w Konkursie Piękna Wieś.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-10
Data publikacji:2019-09-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna
Liczba odwiedzin:633