Wyjątkowy koncert Orkiestry Kameralnej Progress

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 listopada 2019

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz Dom Kultury w Subkowach serdecznie zapraszają na koncert pielęgnujący tożsamość regionalną mieszkańców Kociewia. Podczas koncertu „Kociewie muzyką malowane” wykonana zostanie m.in. kompozycja gdańskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego -„4 Pieśni Kociewskie” na sopran, fortepian i orkiestrę kameralną. Pieśni te inspirowane są oryginalnymi tematami kociewskich pieśni ludowych zebranymi przez Władysława Kirsteina w 1970 r. w publikacji „Pieśni z Kociewia” i oparte na oryginalnych słowach pochodzących z regionu kociewskiego. Wyjątkowy język muzyczny kompozycji, przywołujący ludyczny duch regionu, ukazujący jego rdzenne inspiracje, jest przystępny i atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców Kociewia, ale również dla publiczności spoza regionu. Jako dopełnienie programu koncertu wykonanych zostanie „5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową” Witolda Lutosławskiego opierających się na melodiach ludowych z różnych regionów Polski.

- Obecnie obserwowany drastyczny spadek zainteresowania rodzimą kulturą owocuje zanikiem gwary oraz śpiewów od wieków kojarzonych z tym regionem Polski. Odrodzenie się tradycji w nowej, współczesnej szacie pozwoli na przekazanie najcenniejszych muzycznych pamiątek z regionu kolejnym pokoleniom - mówi Szymon Morus, dyrektor artystyczny Orkiestry.

 

Wykonanie pieśni opartych na oryginalnych tematach kociewskich melodii ludowych, do oryginalnych słów pochodzących z regionu kociewskiego, śpiewane w gwarze kociewskiej - to gwarancja wyjątkowego koncertu, ukazującego piękno i tradycję tego regionu.

 

Wykonawcami koncertu będą: Magdalena Chmielecka (sopran), Jakub Ostrowski (fortepian) oraz Orkiestra Kameralna Progress pod batutą – Szymona Morusa.

 Koncert odbędzie się w Domu Kultury w Subkowach (ul. Józefa Wybickiego 22a)

17 listopada 2019 roku o godz. 16:00

 Wstęp wolny!

 Koncert współfinansuje Powiat Tczewski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-11-04
Data publikacji:2019-11-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna
Liczba odwiedzin:602