Jesteś tutaj: Start / O gminie / Sołectwa / Rybaki

Rybaki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 grudnia 2015

SOŁTYS
Grażyna Góra
Rybaki, ul. Kociewska 1, 83-120 Subkowy
Tel. (058) 533-16-44

RADA SOŁECKA
1.Grażyna Góra - sołtys
2. Katarzyna Tobiańska – Przewodnicząca Rady Sołeckiej
3. Hanna Górska
4. Tadeusz Reiter
5. Wojciech Górski


O SOŁECTWIE
Sołectwo Rybaki leży w Dolinie Dolnej Wisły, 5 km od Subków. Lewy brzeg jest wschodnią granicą sołectwa na odcinku 4 km. Rybaki przecina droga powiatowa Tczew – Bałdowo – Gorzędziej – Rybaki – Mały Garc – Gręblin oraz Rybaki – Międzyłęż. Ponadto Rybaki połączone są drogą gminną z wsią Wielka Słońca. Miejscowość leży na kociewskim szlaku rowerowym „Doliny Dolnej Wisły”.

Rybaki zamieszkuje ok. 140 mieszkańców, co stanowi zaledwie ok. 3% całkowitej liczby populacji mieszkańców gminy. W grupie wiekowej od 18 do 65 lat, zdecydowaną większość stanowią ludzie w wieku średnim.

W Rybakach można zobaczyć:

Unikatowy węzeł hydrotechniczny,  o zabytkowym charakterze, składający się ze śluzy i przepompowni odwadniający cały obszar Niziny Walichnowskiej do Wisły. Śluza wybudowana została w latach 1888-1896 i wykonana jest z muru ceglanego oraz posiada wrota w części wlotowej drewniane, a w części wylotowej stalowe.  Dwu-skrzydłowe potężne wrota wylotowe o konstrukcji nitowanej zamykają się samoczynnie przy naporze wody od strony Wisły. Przed śluzą znajdują się przepompownie o nazwach „Nadzieja” i „Pokój”, które usytuowane są pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi Wisły a Jeziorem Pelplińskim. Obie pompy stanowią drugi stopień pompowania wody w stosunku do pompowni „Zgoda”, która odwadnia Nizinę i tłoczy wody do Jeziora Pelplińskiego. Na wprost śluzy widać w międzywalu zarysy dawnego kanału biegnącego  bezpośrednio do Wisły, którym  niegdyś po przejściu przez śluzę płynęły do Jeziora Pelplińskiego barki z węglem przeznaczone dla stacji pomp zasilanych napędem parowym. Obecnie śluza nie pełni już swojej podstawowej funkcji, a bieg kanału został zmieniony poprzez wydłużenie by w końcu połączyć się z „ Królową polskich rzek”.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-18
Data publikacji:2015-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:5221