Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Mała Słońca

SOŁTYS
Edyta Janoszczyk


RADA SOŁECKA
1. Wanda Chroboczek -  Przewodnicząca Rady Sołeckiej
2. Alina Obremska
3. Anna Jurczyńska

O SOŁECTWIE
Sołectwo Mała Słońca leży w Dolinie Dolnej Wisły. Lewy brzeg jest wschodnią granicą sołectwa na odcinku 4 km. Małą Słońcę przecina droga powiatowa Tczew ? Bałdowo ? Gorzędziej ? Mały Garc ? Walichnowy ? Pelplin, która w centrum wsi łączy się z drogą gminną Subkowy ? Mała Słońca. Miejscowość leży na Rowerowym Szlaku Nadwiślańskim Doliny Dolnej Wisły.

Nazwa miejscowości należy do najstarszych na Pomorzu. W dokumentach wydanych za czasów Świętopełka oraz w przywilejach nadanych klasztorowi cystersów pelplińskich wymienia się nazwy: Słanca i Slance. Z nich to wykształciła się obecna nazwa Słońca.

Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają roku 1245 i dotyczą zamku Świętopełka, który stał na wzgórzu panującym nad Wisłą, najprawdopodobniej blisko karczmy w Rybakach ( w XIV w. ta warownia książęca już nie istniała).  W roku 1280 Mestwin nadaje Małą i Wielką Słońcę biskupowi płockiemu. Data pierwszego wydzierżawienia Wielkiej Słońcy przez Konwent pelpliński nie jest znana. Wiadomo jednak, że w 1414 r. opat Piotr Honigfeld zmienia pierwotnie ustalone zasady dzierżawy.

Małą Słońcę zamieszkuje ok. 280 osób, stanowiących ok. 6% całkowitej liczby populacji mieszkańców gminy. Z pośród grupy wiekowej od 18 do 65 lat, zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi i w wieku średnim. Można również dodać, że w Małej Słońcy działa bardzo prężnie Koło Gospodyń Wiejskich.

Bazę edukacyjną wsi stanowi Szkoła Podstawowa w Małej Słońcy (klasy 1 ? 6), do której uczęszczają oprócz uczniów miejscowych dzieci z miejscowości: Gorzędziej, Rybaki, Mały Garc i Wielka Słońca. Przy szkole zostało utworzone przedszkole.

Mała Słońca ? to następna miejscowość, która może pochwalić się nowym boiskiem z trawy syntetycznej. Obiekt powstał w 2009 r. dzięki środkom pochodzącym z programu ?Blisko Boisko? - wspólnej inicjatywy PZU oraz Ministra Sportu i Turystyki. Celem akcji było wybudowanie na terenie Polski 150 boisk z trawy syntetycznej. Nowo otwarte boisko znajduję się przy Szkole Podstawowej w Małej Słońcy. Murawa jest dostępna bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne. Boisko ma wymiary: 34 m x 64m.

W 2010 r. przy szkole powstało miasteczko rowerowe z projektu pt. ?ROWER ? TRANSPORT, REKREACJA I SPORT? w ramach działania Działaj Lokalnie.

Banery/Logo