Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Noc pełna wrażeń

12 maja 2023 r. na terenie Gminy Subkowy odbyła się V Subkowska Noc Muzeów ?Pamięci Bohatera?. Tematem przewodnim była postać Huberta Jana Stangenberga, uczestnika Powstania Warszawskiego, który mieszkał w Gorzędzieju.

 Wydarzenie rozpoczęliśmy Korowodem Rowerowym, który swój start miał na ulicy Zamkowej w Subkowach. Po oddaniu czci przy pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej rowerzyści ruszyli w drogę do Gorzędzieja.

Przy obelisku poświęconemu Hubertowi Stangenbergowi, który znajduje się przy świetlicy wiejskiej w Gorzędzieju, złożono uroczyście kwiaty, a następnie można było zwiedzić Izbę Pamięci jego imienia.

Przy kościele parafialnym pw. św. Wojciecha odbył się spektakl słowno-muzyczny ?Wielki bohater z małego Gorzędzieja?, który zawierał w swej treści wiersze w tematyce Powstania Warszawskiego, polskiego patriotyzmu i pieśni powstańcze, tzw. ?(nie)zakazane piosenki?. Na zakończenie tej części odbyła się modlitwa w intencji Ojczyzny.

Potem wszyscy chętni mogli zwiedzić świątynię parafialną oraz odpocząć przy ognisku.

 więcej zdjęć tutaj

 

Duże podziękowania dla:

- Komendy Powiatowej Policji w Tczewie

- Posterunku Policji w Subkowach

- Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzędzieju

- Ochotniczej Straży Pożarnej w Subkowach

- Banku Spółdzielczego w Tczewie

- osób zaangażowanych w organizację spektaklu słowno-muzycznego ?Wielki bohater z małego Gorzędzieja?

 

Organizatorzy wydarzenia:

Rzymskokatolicka Parafia św. Wojciecha w Gorzędzieju

Dom Kultury w Subkowach

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK ?Zaplątane Sznurówki?

Banery/Logo