Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Subkowy

SOŁTYS
Rafał Cichocki


RADA SOŁECKA

1. Zbigniew Jończyk – Przewodniczący Rady Sołeckiej
2. Małgorzata Gądek
3. Katarzyna Szupryczyńska


HISTORA

O bogatych, sięgających wielu wieków wstecz historycznych losach tego terenu świadczą w szczególności wyniki prowadzonych prac archeologicznych, istniejące źródła materialne i pisane oraz legendy i podania.

Nazwa miejscowości w tej formie obowiązuje od XVIII wieku. Wcześniej mawiano na wieś Sobków, Schobków, Szobków i Sobkowy. Nazwa Subkowo wymieniona jest w dokumencie z 1675 roku. Wywodzi się ona od założyciela lub właściciela wsi Sobka, Subisława lub Subiesława, księcia pomorskiego, fundatora klasztoru oliwskiego. Pierwsze wzmianki o miejscowości podają dokumenty z roku 1282. Wówczas ziemiami władał rycerz Michał, który otrzymał je od księcia pomorskiego Mściwoja II. Kiedy rycerz Michał zdradził jednak swego księcia na rzecz margrabiów brandenburskich - Ziemia Subkowska została podarowana stolicy biskupiej we Włocławku.
W 1290 r. biskup Wisław uzyskuje dla wsi prawo chełmińskie. Lokacja następuje w 1301 r. Z tegoż roku pochodzi również dokument, w którym wzmiankuje się o kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

W latach 1323 - 1366 w Subkowach wzniesiony zostaje pałac z kaplicą, który przez długi czas pełni rolę drugiej rezydencji biskupiej.

W czasie trwania Wielkiej Wojny z Zakonem w 1410 roku, biskup Jan przyjmował w Subkowach pełnomocnika gdańskiego Konrada Letzkana, namawiając go do złożenia hołdu przez miasto królowi polskiemu i przyłączenia się do wojny. Tak też się stało, gdyż jeszcze w tym samym roku gdańszczanie zasilili wojska oblegające Malbork. W 1626 r. podczas pierwszej wojny szwedzkiej gości tu król Zygmunt III Waza wraz ze swym orszakiem.

W 1807 roku w Subkowach przebywał, ranny w walkach o Tczew z wojskami pruskimi, Henryk Dąbrowski.


POŁOŻENIE

Sołectwo Subkowy, położone jest przy głównych arteriach komunikacyjnych makroregionu pomorskiego: drodze krajowej nr 91 Północ – Południe, magistrali kolejowej Śląsk – Porty i nieopodal trasy Berlin – Królewiec. 40 km dzieli Subkowy od Trójmiasta w kierunku północnym, a 5 km w kierunku wschodnim od rzeki Wisły. Przez sołectwo przepływa rzeczka Drybok – prawy dopływ Wisły.

Z Subków wszędzie blisko: 40 km do Trójmiasta, 12 km do autostrady A1 (Swarożyn), 25 km do Stargardu Gdańskiego, 20 km do Malborka i Gniewa, 11 km do Tczewa, który jest siedzibą starostwa powiatowego oraz 10 km do Pelplina.


WARTO ZOBACZYĆ

W Subkowach można zobaczyć malowniczo położony na wzgórzu, gotycki kościół pw. św.  Stanisława Biskupa i  Męczennika należący do Parafii Rzymskokatolickiej w Subkowach. Widać go  już z daleka jadąc od  strony Tczewa w kierunku Łodzi. Jego budowę rozpoczęto w XIII w. a zakończono w XV w. Prawdopodobnie  fundatorem świątyni był biskup włocławski Maciej.  Długość kościoła (bez wieży) wynosi 28,6 m, szerokość 8,9 m zaś wysokość w nawie 10 m a w prezbiterium 8,5 m. Prezbiterium ze sklepieniem gwiaździstym z żebrem przewodnim. Barokowe wyposażenie wnętrz pochodzi z I poł. XVIII w.  Na uwagę zasługują piękne snycerskiej roboty ołtarze. Poddane konserwacji w ostatnim czasie dwu kondygnacyjne ołtarze  przy łuku tęczowym,  z kurdybanowymi antependiami: św. Michała Archanioła  i św. Rocha  - pochodzą z 1728 r. Ołtarz główny fundacji biskupa Szembeka pochodzi z roku 1700. Na zewnętrznej ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny z 1675 r. 


W budynku Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi obejrzeć można piwnice pałacu biskupów kujawskich z XIV w. Tu też znajduje się izba pamięci, w której zgromadzono pamiątki związane z historią Subków, miejscowej szkoły oraz przedmioty użytkowe pamiętające odległe czasy. 

SUBKOWY JAKO CENTRUM INSTYTUCJONALNE GMINY

Subkowy zamieszkuje ok. 2070 osób, stanowiących ok. 38% całkowitej liczby populacji mieszkańców gminy. To najliczniejsze w gminie zasiedlenie wynika głównie z historycznej tradycji osiedleńczej, skupiającej się wokół głównych szlaków komunikacyjnych oraz związanych z tym ułatwionym dostępem do lokalnych i ponad lokalnych obiektów funkcjonalno – usługowych.

 

Miejscowość pełni główną rolę usługową oraz stanowi centralną bazę kulturalno – oświatową, handlową, komunikacyjną i rekreacyjno – sportową dla pozostałych mieszkańców gminy.

W Subkowach mieści się siedziba lokalnych władz samorządowych – Urząd Gminy.

 
Bazę edukacyjną sołectwa stanowi Zespół Szkół w Subkowach (w jego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa,Gimnazjum i Przedszkole Samorządowe). Edukacja szkolna w Subkowach tworzy jedno z silniejszych ogniw samorządowych gminy. Inicjowaniem i organizowaniem działalności kulturalnej, artystycznej, rekreacyjnej i towarzyskiej na terenie gminy zajmuje się Dom Kultury, który ma swoją siedzibę w Subkowach.


Gromadzeniem, opracowaniem, udostępnianiem książek i czasopism oraz innych materiałów bibliotecznych zajmuje się Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Subkowach. W bibliotece czytelnia internetowa, która powstała dzięki programowi IKONKA.


Ponadto w sołectwie swoją siedzibę ma Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego Ochotnicza Straż Pożarna w Subkowach, która jest wiodącą jednostką w gminie i należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „HIPOKRATES” z siedzibą w Subkowach realizuje gminną opiekę zdrowotną. Przy Ośrodku Zdrowia funkcjonuje Punkt Apteczny.

W Subkowach swoją siedzibę mają również Posterunek Policji, Urząd Pocztowy oraz Bank Spółdzielczy.

Banery/Logo