Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Rybaki

SOŁTYS
Małgorzata Kuźnia


RADA SOŁECKA
1. Katarzyna Myszkowska – Przewodnicząca Rady Sołeckiej
2. Ewa Kukczyńska
3. Rafał PrzewoźnyO SOŁECTWIE
Sołectwo Rybaki leży w Dolinie Dolnej Wisły, 5 km od Subków. Lewy brzeg jest wschodnią granicą sołectwa na odcinku 4 km. Rybaki przecina droga powiatowa Tczew – Bałdowo – Gorzędziej – Rybaki – Mały Garc – Gręblin oraz Rybaki – Międzyłęż. Ponadto Rybaki połączone są drogą gminną z wsią Wielka Słońca. Miejscowość leży na kociewskim szlaku rowerowym „Doliny Dolnej Wisły”.

Rybaki zamieszkuje ok. 140 mieszkańców, co stanowi zaledwie ok. 3% całkowitej liczby populacji mieszkańców gminy. W grupie wiekowej od 18 do 65 lat, zdecydowaną większość stanowią ludzie w wieku średnim.

W Rybakach można zobaczyć:

Unikatowy węzeł hydrotechniczny,  o zabytkowym charakterze, składający się ze śluzy i przepompowni odwadniający cały obszar Niziny Walichnowskiej do Wisły. Śluza wybudowana została w latach 1888-1896 i wykonana jest z muru ceglanego oraz posiada wrota w części wlotowej drewniane, a w części wylotowej stalowe.  Dwu-skrzydłowe potężne wrota wylotowe o konstrukcji nitowanej zamykają się samoczynnie przy naporze wody od strony Wisły. Przed śluzą znajdują się przepompownie o nazwach „Nadzieja” i „Pokój”, które usytuowane są pomiędzy wałami przeciwpowodziowymi Wisły a Jeziorem Pelplińskim. Obie pompy stanowią drugi stopień pompowania wody w stosunku do pompowni „Zgoda”, która odwadnia Nizinę i tłoczy wody do Jeziora Pelplińskiego. Na wprost śluzy widać w międzywalu zarysy dawnego kanału biegnącego  bezpośrednio do Wisły, którym  niegdyś po przejściu przez śluzę płynęły do Jeziora Pelplińskiego barki z węglem przeznaczone dla stacji pomp zasilanych napędem parowym. Obecnie śluza nie pełni już swojej podstawowej funkcji, a bieg kanału został zmieniony poprzez wydłużenie by w końcu połączyć się z „ Królową polskich rzek”.

Banery/Logo